Deniz hukuku, okyanus ve deniz sularının kullanımı ile ilgili meydana gelen çeşitli problemlerin hukuku yollardan çözülmesi için gerekli olan hukuk dalıdır. Uluslararası hukukun bir alt dalı olan deniz hukuku, denizcilik hukukundan farklı olarak bir kamu hukuku olarak ifade edilebilmektedir.

Devletlerarasında ki karasu, münhasır egemenlik ve kıta sahanlığı haklarına sahip olan ve su alanlarının tanımlanmasında belirleyici olan hukuk dalı deniz hukukudur. Bunun yanı sıra devletlerin söz konusu kurallar kapsamında bir statü kazanması için belirli bir çerçeveyi oluşturulan disiplin olarak ifade edilebilir. Genel olarak uluslararası deniz hukukunun uygulanabilmesi için farklı uluslararası belgeleri ve taraf devletleri de kapsadığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra deniz ve okyanusların devletlerin arasındaki paylaşımı, faaliyetler, işlenen suçlar da bu hukuk dalını ilgilendirmektedir.

Deniz Hukukunun Kapsamı

Deniz hukuku; deniz özel hukuku ve deniz kamu hukuku olarak iki şekilde incelenmektedir. Deniz özel hukuku da kendi içerisinde çeşitli hukuk dallarına ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra deniz özel hukukunun alt dalı olarak ticari faaliyetlerin düzenlemeleri de deniz ticareti hukukunu oluşturmaktadır.

Bu hukuk dalının kapsamında karasuyu, kıta sahanlığı belirli kurallar çerçevesinde korunmaktadır. Deniz ticaretinden meydana gelen takipler, davalar, deniz hukukundan kaynaklanmakta olan davalar, terkin, gemi tescili, teskin, yükün zararı ile ilgili tespit ve tazminat davaları ve ipoteik tesisi gibi konuların her biri söz konusu hukuk dalının kapsamında bulunmaktadır.

Deniz Hukuku Alanında Sunulan Hukuki Hizmetler

Deniz hukuku son derece kapsamlı bir hukuk dalıdır. Bu doğrultuda sunulan hukuki hizmetlerden aşağıdaki gibi bahsetmek mümkündür.

  • Çarter parti hazırlama
  • İthalat oluşması durumunda tatbik edilecek olanı belirleme
  • Gemi tutuklama
  • Tutuklanan gemiyi kurtarma
  • Yükün hasarının korunması
  • muhtelif alacaklardan doğan davalar
  • Yardım kurtarma
  • Yükün ziyan ve kaybı ile ilgili davalar
  • Gemide bulunan yükün rehin hakkının tatbiki
  • Gemideki tescil ve sicilden terkin

Siz de deniz hukuku ile ilgili profesyonel bir destek arıyorsanız doğru adrestesiniz. Hukuk büromuz bu alanda deneyimli avukatları ile sizlere en iyi hukuki desteği sunmaktadır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için hemen harekete geçebilirsiniz.

×

Merhaba,

Telefonda hukuki danışmanlık hizmeti veremesek de randevu ve diğer talepleriniz için Whatsapp üzerinden hızlı iletişime geçebilirsiniz.

× Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?